tychy.info - świeże spojrzenie na miasto tychy.info

Świeże spojrzenie na miasto

Najpopularniejsze

  • 22 lutego 2017
  • 25 lutego 2017

Pociągiem bezpośrednio do Zakopanego? Być może już niedługo

Brak bezpośredniego pociągu z Katowic do Zakopanego to jedna z największych bolączek komunikacji kolejowej w południowej Polsce. Ma to się zmieć już niebawem za sprawą nowego projektu Kolei Ślaskich o kryptonimie "Giewont". Pociąg, który dotrze pod Tatry, ma przejeżdżać przez nasze miasto.

Dworzec PKP w Tychach, pociąg, koleje śląskie
Pociągiem bezpośrednio do Zakopanego? Być może już niedługo · fot.


Podróż pociągiem z Tychów do Zakopanego jest udręką. Nie dość, że w Tatry nie ma bezpośredniego pociągu z naszego miasta, to najkrótsza podróż z przesiadkami w Bielsku-Białej i Kalwarii Zebrzydowskiej zajmuje prawie 6 godzin.

Koleje Śląskie, pod naciskiem wielu środowisk miłośników kolei, chcą uruchomić pierwszy od wielu lat projekt łączący bezpośrednio stolicę województwa z Zakopanem. "Giewont", bo tak się ma nazywać pociąg, ma być wytrasowany w okolicy tegorocznego weekendu majowego. Na razie testowo.

- Są co najmniej dwie możliwości pokonania tej trasy. Jedna linia kolejowa wiedzie przez Żywiec i Jeleśnię, a druga przez Wadowice. O ile nasze plany dojdą do skutku, to będzie to przejazd specjalny, który wskaże nam, czy w naszym województwie jest zainteresowanie takimi połączeniami. To wszystko, co mogę teraz powiedzieć. Więcej informacji będziemy mogli przekazać najprawdopodobniej za kilka tygodni - jak tylko zostaną zatwierdzone nasze plany - mówi Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy Kolei Ślaskich.

Według nieoficjalnych doniesień Koleje Śląskie skłaniają się do realizacji połączenia przez Żywiec. Największa bolączką tego rozwiązania jest odcinek między Żywcem i Suchą Beskidzką. 35-kilometrową trasę pociągi pokonują tam w "zawrotnym" czasie 1 godziny i 20 minut. Jeśli "Giewont" ruszy w Tatry przez Żywiec, czas przejazdu z Tychów do Zakopanego wyniesie 4 godziny i 16 minut.

ab / tychy.info

REKLAMA

Komentarze