tychy.info - świeże spojrzenie na miasto tychy.info

Świeże spojrzenie na miasto

Najpopularniejsze

  • 29 sierpnia 2018
  • 24 września 2018

[ZDJĘCIA] Gwiazdy zagrały w charytatywnym meczu dla Świetlikowa

W niedzielę, 23 września na Stadionie Miejskim w Tychach odbył się mecz charytatywny - Giganci dla Świetlikowa! Zagrali, żeby wesprzeć zbiórkę funduszy na budowę stacjonarnego hospicjum dla dzieci.

Charytatywny mecz Giganci dla Świetlikowa - 23.09.2018 · fot.


- Mecz jest drugim z cyklu „Giganci dla Świetlikowa” wydarzeniem na ogromną skalę, który ma pomóc nam zebrać pieniądze na wyjątkową i jedyną na Śląsku działalność hospicjum stacjonarnego tylko dla Dzieci - mówi turbowolontariusz Świetlikowa - Marian Rojek. To z jego inicjatywy odbył się Mecz, przy współpracy dużych sponsorów oraz Miasta Tychy.

Od dziewięciu lat Fundacja Śląskie Hospicjum dla Dzieci w Tychach prowadzi hospicjum domowe, które obejmuje specjalistyczną i bezpłatną opiekę nieuleczalnie chorych dzieci. Ponad rok temu zakończył się pierwszy etap budowy. Zakładał on powstanie Centrum Opieki Dziennej. Zostało ono wyposażone w sale łóżkowe, rehabilitacyjne oraz gabinet diagnostyczny USG. To jednak dopiero początek. Do rozbudowy ośrodka potrzebne są pieniądze. Tylko pierwszy etap pochłonął milion złotych.

Kolejny krok, to budowa Hospicjum Stacjonarnego przeznaczonego wyłącznie dla dzieci nieuleczalnie chorych ze stałym pobytem, zarówno w dzień jak i w nocy - inwestycja warta kolejne dwa miliony złotych.- Działalność naszej Fundacji skupiona jest wokół nieuleczalnie chorych Dzieci. Hospicjum domowe opiekuje się Dziećmi bardzo chorymi w ich domach, z rodzicami i rodzeństwem, bo w domu dzieci mniej się boją. Z kolei centrum opieki dziennej pozwala dzieciom chorym i niepełnosprawnym zaznać choć odrobinę normalnego dzieciństwa, tego z rówieśnikami, zabawami i nauką pod okiem wspaniałych pielęgniarek, rehabilitantów, psychologów i pedagogów. Nową działalnością dla nas jest obecnie opieka perinatalna, która ma na celu przygotować rodziców do przyjścia na świat chorego dziecka. Aby móc kompleksowo wesprzeć rodziców i same Dzieci, pozostaje nam budowa hospicjum stacjonarnego, którego podopiecznymi zostaną te Dzieci, które nie mogą być w domu, a leczenie w szpitalu zostało zakończone - mówi Natasza Godlewska.

Fundacja Śląskie Hospicjum dla Dzieci Świetlikowo powstała w styczniu 2009 roku, a we wrześniu utworzono Śląskie Hospicjum Domowe dla Dzieci. Hospicjum zapewnia bezpłatną, całodobową opiekę dla nieuleczalnie chorych dzieci i ich rodzin w domu pacjenta. Chorym dzieciom z całego województwa śląskiego bezpłatnej pomocy medycznej udzielają lekarze pediatrzy, pielęgniarki, fizjoterapeuci, pracownik socjalny, psycholog i wolontariusze. Hospicjum prowadzi również bezpłatną wypożyczalnię specjalistycznego sprzętu medycznego.

Fundację Śląskie Hospicjum dla Dzieci założono po to, by choć w jakimś stopniu poprawić jakość życia dziecka i jego rodziny. By dzieci będące pod opieką fundacji nie odczuwały szpitalnego pośpiechu i hałasu, ale miłość, troskę i obecność bliskich. By w poczuciu bezpieczeństwa i spokoju przeżywały ostatnie dni swego życia. - Ogromnie ważne jest to, by dziecko umierało w objęciach rodziców, rodzeństwa, we własnym pokoju, wśród swoich zabawek, a nie wśród medycznej aparatury, z daleka od bliskich - podkreślają pracownicy Fundacji. W maju 2017 roku z inicjatywy Fundacji Śląskie Hospicjum dla Dzieci „Świetlikowo” powstał Ośrodek Opieki Dziennej dla nieuleczalnie chorych dzieci, a w lipcu 2018 roku uruchomiono Hospicjum Perinatalne, dla rodziców spodziewających się chorego Dziecka.

BM / tychy.info

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA