tychy.info - świeże spojrzenie na miasto tychy.info

Świeże spojrzenie na miasto

Najpopularniejsze

  • 24 stycznia 2019

Radni PiS zaproponowali obniżenie stawek dla tyszan w Wodnym Parku

Zbliżają się ferie zimowe, a za niespełna 5 miesięcy rozpoczną się wakacje. Radni Prawa i Sprawiedliwości złożyli interpelację w sprawie obniżenia w tym okresie stawek dla dzieci, młodzieży i dorosłych w Wodnym Parku Tychy.

Wodny Park Tychy - 04.2018
Wodny Park Tychy · fot.


- Prosimy o obniżenie stawki dla dzieci i młodzieży uczącej się za korzystanie z Parku Wodnego Tychy w okresie ferii i wakacji do stawki 1,00 zł za godzinę oraz obniżenie w tym samym okresie stawki dla mieszkańców miasta Tychy o 50% ceny podstawowej. Wiele miast stosuje i stosowało takie ulgi dla swoich mieszkańców - zaproponowali: Anita Skapczyk, Aleksandra Wysocka-Siembiga, Grzegorz Kołodziejczyk, Andrzej Kściuczyk, Jarosław Hajduk oraz Sławomir Wróbel.

Radni zauważyli również, że w okresie wakacji takie działanie może odciążyć teren Paprocan. Dodatkowo rozwiązanie będzie stanowić promocję aquaparku, da szansę na zwiększenie jego obłożenia i przekonanie mieszkańców do tego miejsca. - Należy zauważyć, iż aquapark został wybudowany ze środków publicznych, więc za pieniądze mieszkańców. Miasto wnosi dopłaty do jego funkcjonowania tak więc to mieszkańcy dokładają swoje środki — takie obniżenie stawek to będzie ukłon w stronię inwestora czyli mieszkańca - zakończyli interpelację radni PiS.

tychy,wodnyparktychy,aquapark,basen,silesia,fotodnia,instagram
Wodny Park Tychy


Odpowiedzi na pismo udzielił Prezes Zarządu RCGW S.A w Tychach. Zbigniew Gieleciak poinformował, iż Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej SA, w ramach którego działa Wodny Park Tychy, jest spółką prawa handlowego działającą w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości oraz zasady rachunku ekonomicznego. Budowa tego obiektu w 50% została sfinansowana ze środków własnych spółki RCGW SA oraz w 50% z finansowania dłużnego w postaci emisji obligacji w Banku Polska Kasa Opieki SA.

- Przychody Wodnego Parku Tychy (WPT), które pochodzą w znacznej mierze ze sprzedaży biletów nie są w stanie pokryć wysokich kosztów funkcjonowania tak skomplikowanego technologicznie obiektu jakim jest WPT. Każde zmniejszenie przychodów, co miałoby miejsce w przypadku obniżenia ceny biletów, skutkuje powiększeniem straty obiektu - zauważył Zbigniew Gieleciak. - Należy nadmienić, że jednym z przychodów WPT jest wypłacana przez Urząd Miasta Tychy rekompensata z tytułu świadczenia usług publicznych przez RCGW SA na rzecz Gminy Tychy w postaci zadań własnych gminy obejmujących sprawy kultury fizycznej i turystyki polegające m.in. na eksploatacji parku wodnego. Rekompensata ta ramowo rzecz ujmując wypłacana jest w wysokości różnicy pomiędzy przychodami a kosztami WPT. Każde zmniejszenie przychodów (we wniosku Radnych - obniżenie cen biletów) zwiększa stratę czyli różnicę pomiędzy kosztami a przychodami, która będzie musiała być pokryta z budżetu miasta Tychy.

Prezes Zarządu RCGW S.A. w Tychach skomentował również sugestię radnych co do cen biletów w innych miastach. Wskazał w tym miejscu, że ceny tyskiego obiektu są porównywalne do cen w parkach wodnych w promieniu 100 km. I tak - cena biletu 1-godzinnego w godzinach dopołudniowych, obejmującego część sportową i rekreacyjną wynosi: w Dąbrowie Górniczej - 16 zł, Tarnowskich Górach - 16 zł, Krakowie - 28 zł, Rudzie Śląskiej - 11 zł, zaś w Tychach - 15 zł.

Wodny Park Tychy - 24.04.2018
Zbigniew Gieleciak, Prezes Zarządu RCGW S.A. w Tychach · fot.


Zbigniew Gieleciak podkreślił, że Wodny Park Tychy na okres ferii i wakacji zaplanował dodatkową aktywność, jaką są odrębnie płatne wakacyjne turnusy 5-dniowe, które stanowić będą dodatkowy przychód obiektu.

- Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Radnych Rady Miasta - Prezydent Miasta Tychy oraz WPT zaplanowali bezpłatną naukę pływania dla dzieci wszystkich drugich klas tyskich szkół, zaczynając już od II semestru 2019 roku. Ponadto wzorem okresu jesiennego 2018 (październik -grudzień ) przewiduje się, że w 2019 roku kontynuowany będzie specjalny program dla seniorów naszego miasta dotyczący sfinansowania przez Gminę Tychy drugiej godziny pobytu na części rekreacyjnej obiektu w godzinach dopołudniowych.
Chcielibyśmy wspomniane programy dla dzieci i seniorów kontynuowane były również w kolejnych latach. Mamy nadzieję na zrozumienie Państwa Radnych w sprawie tej interpelacji
- zakończył Prezes Zarządu RCGW S.A. w Tychach.

43-100 Tychy
ul. Sikorskiego 20

tel. +48 32 438 88 35
tel. +48 32 438 88 31
tel. +48 32 438 88 39

BM / tychy.info

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA