tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Najpopularniejsze

  • 1 marca 2019
  • 10 marca 2019

Tychy: bonifikaty od opłat za przekształcenia własnościowe

Mieszkańcy Tychów mogą otrzymać do 75 proc. bonifikaty przy zmianie użytkowania wieczystego na własność. Na ostatniej sesji Rady Miasta Tychy (28 lutego) radni przyjęli w tej sprawie uchwałę, która szczegółowo określa m.in. warunki udzielania bonifikaty.

Uchwała określa wysokość stawek procentowych i warunki udzielania bonifikaty od opłaty za przekształcenia użytkowania wieczystego gruntów w prawo własności tych gruntów. Bonifikata przysługuje osobom fizycznym tylko w przypadku wniesienia opłaty jednorazowej.

- Wysokość bonifikaty zależy od terminu wpłaty. Właściciele budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub lokali mieszkalnych oraz spółdzielnie mieszkaniowe mogą otrzymać bonifikatę w wysokości od 10-70 %. W przypadku uregulowania należności w roku, w którym doszło do przekształcenia, przysługuje najwyższa 75 proc. bonifikata - mówi Igor Śmietański, zastępca prezydenta Tychów ds. gospodarki przestrzennej.

Jeżeli wpłata jednorazowa nastąpi w roku następnym, to bonifikata wyniesie 65 proc., a jeśli nastąpi w trzecim roku od przekształcenia to 55 proc. Dla opłat wniesionych w cztery, pięć i sześć lat po przekształceniu wysokość bonifikaty wyniesie kolejno 30,20 i 10 proc.

większa bonifikata przy zmianie użytkowania wieczy


Warunkiem udzielenia bonifikaty jest brak zaległości finansowych wobec gminy z tytułu: opłat rocznych za użytkowanie wieczyste nieruchomości, rocznej opłaty przekształceniowej, podatku od nieruchomości i opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na dzień, w którym zamierzamy złożyć wniosek o dokonanie opłaty jednorazowej.

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.

BM / tychy.info

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA