tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Najpopularniejsze

  • 16 marca 2019
  • 7 kwietnia 2019

Pamiętasz Tychy z lat 50-80. XX wieku? Ta wystawa je pokazuje

Za nami:

Pamiętasz Tychy z lat 50., 60., 70. i 80. XX wieku? - to pytanie zadają mieszkańcom pracownicy Muzeum Miejskiego w Tychach zapraszając na wystawę „Tyskie motywy. Fotografie z lat 50., 60., 70./ 80. XX wieku”. Zdjęcia oglądać można do końca września w Centrum Medycznym Paprocany, przy ul. Sikorskiego 101.

Perspektywa alei Niepodległości, lata 70. XX wieku
Perspektywa alei Niepodległości, lata 70. XX wieku · fot.


- Wystawa to wybór zdjęć z okresu powstawania miasta, a ściślej jego północnej części. Fotografie dokumentują wzrost i rozwój kolejnych osiedli, których lokatorami byli najczęściej ludzie spoza Tychów. Osiedla nazywano literami alfabetu, które kojarzono z inicjałem imion żeńskich (A jak Anna, B jak Barbara, C jak Celina itd.). Nazwy ulic natomiast zaczynały się od litery oznaczającej osiedle (np. ulica Batorego czy Biblioteczna na osiedlu B) - wyjaśnia Joanna Kucz-Pieczka, kierownik działu promocji i edukacji Miejskiego Muzeum.

Sklep spożywczy w parterze budynku mieszkalnego pi
Sklep spożywczy w parterze budynku mieszkalnego pierzei zachodniej Rynku, lata 60. XX wieku. · fot.


Na wystawie zobaczymy zdjęcia Zygmunta Kubskiego, Andrzeja Czyżewskiego, Stanisława Kasperowicza, Zygmunta Wieczorka, Romana Stróżyczaka oraz Teresy Szot. Wszystkie dokumentują powstawanie północnej części miasta.

- Ta wystawa to jedna wielka podróż, możemy z sentymentem przyjrzeć się urodzie nowo powstałych obiektów, panującej wówczas modzie, markom samochodów nielicznie obecnych jeszcze wtedy na ulicach czy wystrojom witryn sklepowych i kawiarni - dodaje Joanna Kucz-Pieczka.

Stacja Tychy Miasto, ok. 1968 rok.
Stacja Tychy Miasto, ok. 1968 rok. · fot.


Pokazane na ekspozycji fotografie pochodzą z kolekcji Muzeum Miejskiego w Tychach. Wystawa potrwa do końca września 2019 roku.

BM / tychy.info, źródło: UM Tychy

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA