tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Najpopularniejsze

  • 5 listopada 2019
  • 10 listopada 2019

Na Ryneczku os. "K" pojawiła się pierwsza w Tychach ławka solarna

Ma niemal metr wysokości i 1,80 szerokości, wyposażona jest w autonomiczne, ekologiczne źródło zasilania czyli panel fotowoltaiczny, 2 porty USB, oświetlenie LED oraz możliwość korzystania z sieci bezprzewodowej - pierwsza w Tychach i jedna z niewielu w regionie ławka solarna pojawiła się na os. K.

Pierwsza w Tychach ławka solarna na os. K - 11.2019 · fot.


Ławeczka kosztowała 17 tysięcy złotych brutto. Została zrealizowana w ramach tyskiego Budżetu Obywatelskiego. Projekt zgłosił Michał Kasperczyk - radny miejski.

- Cieszę się, że to właśnie na Ryneczku, gdzie się wychowałem i bawiłem jako dziecko, powstała pierwsza w Tychach ławka solarna SEEDiA City. Projekt zgłosiłem w ramach budżetu partycypacyjnego miasta Tychy, a jego efektem jest ławka wyposażona w autonomiczne, ekologiczne źródło zasilania czyli panel fotowoltaiczny, 2 porty USB, oświetlenie LED oraz możliwość korzystania z sieci bezprzewodowej - mówi Michał Kasperczyk. - Ławkę cechuje wysoka jakość. Panele słoneczne zrobione są ze szkła hartowanego, a cała konstrukcja wykonana jest z odpornej na wandalizm stali. Poza tym nie straszny jej deszcz. Czas pracy urządzenia bez słońca wynosi 120 godzin i działa w temperaturze od -20°do 50°C. Podobne rozwiązania pojawiają się w największych polskich miastach i są częścią systemu obejmującego inteligentne wiaty, kioski informacyjne i kosze czyli smart city - dodaje radny.

Pierwsza w Tychach ławka solarna na os. K - 11.2019
Pierwsza w Tychach ławka solarna na os. K - 11.2019 · fot.


W Tychach do końca listopada br. w ramach budżetu partycypacyjnego pojawią się dwie kolejne solarne ławki. Tym razem na ulicy Narcyzów. Zostaną zamontowane w ramach większego projektu obejmującego także renowację znajdującego się tam placu zabaw, demontaż starych elementów, montaż nowych urządzeń m.in. ściany zagadek i telegrafu, nasadzenia oraz montaż specjalnej lampy, która będzie także zawierała informacje o jakości powietrza. Projekt ten, wart 169 tysięcy złotych (same ławki ok. 50 tys.) zgłosił do tyskiego budżetu partycypacyjnego Arkadiusz Chrobaczyński. Prace nad jego realizacją właśnie się rozpoczęły.

BM / tychy.info

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA