Najpopularniejsze

  • 5 kwietnia 2024
  • wyświetleń: 5912

Sprawa zarobków Macieja Gramatyki w DPS-ie. Jego kontrkandydat wygrał w sądzie

Mateusz Śmiglewski, kandydat Konfederacji na prezydenta Tychów przed kilkoma dniami podczas konferencji prasowej poruszył sprawę zarobków Macieja Gramatyki w Międzygminnym Domu Pomocy Społecznej w Kobiórze. Pełniący obowiązki prezydenta Tychów skierował sprawę do sądu w trybie wyborczym, ale przegrał ją. Jeszcze tego samego dnia w mediach społecznościowych opublikował oświadczenie dotyczące pracy w DPS. Jak wyjaśnia M. Gramatyka, złożył wniosek do sądu o sprostowanie nieprawdziwej informacji. Podkreśla, że nigdy nie pracował w nieczynnym DPS-ie, był natomiast członkiem związku międzygminnego, który został powołany w celu uruchomienia DPS-u. Za pełnienie tej funkcji pobierał wynagrodzenie.

Mateusz Śmiglewski po wygranej sprawie przed Sądem Okręgowym w Katowicach
Mateusz Śmiglewski po wygranej sprawie przed Sądem Okręgowym w Katowicach · fot. Klub Konfederacji Tychy


Przypomnijmy: 27 marca otwarto Międzygminny Dom Pomocy Społecznej „Dobre miejsce” w Kobiórze. Tuż po tym wydarzeniu portal wprost.pl opublikował artykuł, w którym powoływał się na oświadczenie majątkowe. Można było w nim przeczytać, że Maciej Gramatyka pełniący obowiązki Prezydenta Miasta Tychy, zarobił około 100 tys. zł za pracę w nieczynnym DPS-ie. Publikacja jednak znikła z portalu wprost.pl.

2 kwietnia przed Urzędem Miasta Klub Konfederacji zorganizował konferencję prasową, podczas której Mateusz Śmiglewski, kandydat na prezydenta Tychów poruszył temat zarobków Macieja Gramatyki w nieczynnym Międzygminnym Domu Pomocy Społecznej w Kobiórze.

Po tym wystąpieniu Maciej Gramatyka wytoczył mu sprawę w Sądzie Okręgowym w Katowicach w trybie wyborczym. Odbyła się ona w czwartek 4 kwietnia. Pełniący obowiązki Prezydenta Miasta Tychy oskarżył swojego kontrkandydata w wyborach o podawanie podczas konferencji nieprawdziwych informacji, które dotyczyły jego zarobków. Kandydat Konfederacji jednak sprawę wygrał. Sąd odrzucił w całości wniosek M. Gramatyki, podając w wyroku: "Wydźwięk materiałów wskazuje na troskę o wyborców zwłaszcza w zakresie gospodarki finansowej miasta Tychy". O tym fakcie Śmiglewski poinformował tuż po rozprawie w mediach społecznościowych:

Loading...


Maciej Gramatyka jeszcze tego samego dnia, późnym wieczorem, zabrał głos w mediach społecznościowych. W swoim poście wyjaśnił, na czym polegała jego praca na rzecz DPS-u w Kobiórze:



Szanowni,

moi przeciwnicy polityczni rozrzucają w Tychach ulotki zawierające fałszywe informacje o mojej „pracy w DPS-ie". Robią to anonimowo, pewnie ze strachu przed odpowiedzialnością.

Fakty w tej sprawie są następujące:

- Od 2 lat walczyliśmy by w „pałacyku biskupim" w Kobiórze powstał Dom Pomocy Społecznej dla tyszan.
- Jestem członkiem zarządu Związku Międzygminnego, odpowiedzialnego za opracowanie, przygotowanie, dokończenie inwestycji, uruchomienie i prowadzenie Domu Pomocy Społecznej „Dobre Miejsce” w Kobiórze.

- Do Związku wybrała mnie Rada Miasta Tychy, a do Zarządu - Zgromadzenie Związku. Nie da się pełnić takiego stanowiska bez wynagrodzenia. W związku z tym Prezydent Andrzej Dziuba zmniejszył moją pensję w Urzędzie Miasta.

- Po uzyskaniu stosownych zezwoleń i wygraniu 2 procesów sądowych z wojewodą śląskim uruchomiliśmy DPS w marcu tego roku.

- Dwa lata nie były tylko czasem oczekiwania na zgodę na rozpoczęcie działalności DPS-u. Tuż po wybuchu wojny w Ukrainie przyjęliśmy do „pałacyku biskupiego” dziesiątki obywateli Ukrainy uciekających przed wojną. Także za ten etap byłem odpowiedzialny.

Dziękuję każdej osobie, która wspierała mnie w całym procesie.

Maciej GramatykaZastępca Prezydenta Miasta Tychy


Loading...


W piątek 5 kwietnia udało nam się skontaktować z Maciejem Gramatyką, który tak skomentował sprawę:

- Złożyłem wniosek do sądu o sprostowanie nieprawdziwej informacji. Sąd uznał, że to właściwie były pytania ze strony pana Mateusza Śmiglewskiego, że mogłem się do nich ustosunkować. To jest nieprawdziwa informacja, że pracowałem w nieczynnym DPS-e. Byłem członkiem związku międzygminnego, do którego powołała mnie Rada Miasta Tychy, a związek był powołany po to, żeby uruchomić DPS, co udało się zrobić. Związek działał w czasie ostatnich dwóch lat. Będąc członkiem związku, pracowałem przy uruchamianiu DPS-u - powiedział nam Maciej Gramatyka.

Historia DPS-u w Kobiórze. Jego działalność byłą zablokowana



We wrześniu 2017 roku Tychy kupiły od Archidiecezji Katowickiej ponad trzy hektary terenu wraz z istniejącą tam zabudową za 9,7 mln złotych. Nieruchomość została zaadaptowana na potrzeby Domu Opieki Społecznej. Wydano na to blisko 11 milionów złotych i choć prace zakończyły się jesienią 2021 roku, DPS nie rozpoczął działalności, bo ówczesny wojewoda nie pozwalał na jego uruchomienie m.in. zaskarżył dwie uchwały o powołaniu DPS i jego statucie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego powołując się na to, że Miasto Tychy nie może samodzielne prowadzić Domu Pomocy Społecznej na terenie innej gminy niż własna. Powołano więc związek międzygminny między Tychami i Kobiórem. 31 marca 2022 roku tyscy oraz kobiórscy radni głosowali nad projektem uchwały w sprawie utworzenia związku międzygminnego oraz przyjęcia jego statutu. Po wybuchu wojny w Ukrainie w obiekcie przebywali uchodźcy wojenni z Ukrainy, głównie kobiety z dziećmi.

W międzyczasie, w sierpniu 2022 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach, rozpoznający jako Sąd I instancji skargi wojewody na uchwały Rady Miasta o utworzeniu DPS w Kobiórze, orzekł na korzyść wojewody. Miasto Tychy wniosło skargi kasacyjne od tych wyroków. Natomiast w październiku 2022 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, rozpatrujący odwołanie miasta Tychy od decyzji odmawiającej wydania zezwolenia na prowadzenie DPS w Kobiórze, przyznał rację miastu.

W oczekiwaniu na rozpoznanie skarg kasacyjnych, w drugiej połowie 2023 r. związek międzygminny rozpoczął działania mające na celu rozpoczęcie działalności DPS. W efekcie tych działań 8 stycznia 2024 r. Wojewoda Śląski - Marek Wójcik wydał zezwolenie na prowadzenie w Kobiórze przy ul. Promnickiej 53 Międzygminnego Domu Pomocy Społecznej "Dobre Miejsce".

Naczelny Sąd Administracyjny zajął ostateczne stanowisko, 29 lutego 2024 r. Uchylił wyrok Sądu I instancji oraz oddalił skargę wojewody na uchwałę Rady Miasta o utworzeniu DPS w Kobiórze.

- Sąd stwierdził, że wykonywanie przez gminę swoich zadań własnych, w tym w zakresie pomocy społecznej, na terenie innej gminy jest działaniem zgodnym z prawem. Podkreślono, że w zakresie objętym sporem miasto Tychy działało w sferze zarządczej (dominium), a nie władczej (imperium). Zwrócono także uwagę na prymat zasady celowości nad zasadą terytorialności działania - mówi adwokat Michał Rus, który reprezentował miasto Tychy w sporze z wojewodą.

27 marca 2024 roku DPS w Kobiórze został oficjalnie otwarty.

ar / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.